Gamta, Žemė

Batagaikos krateris- vartai į praeitį ir požeminį pasaulį

Rusijos glūdumoje lyg gyvas organizmas augantis Batagaikos krateris jau nevieną dešimtmetį glumina vietos gyventojus ir mokslininkus iš viso pasaulio. Šis […]

Rusijos glūdumoje lyg gyvas organizmas augantis Batagaikos krateris jau nevieną dešimtmetį glumina vietos gyventojus ir mokslininkus iš viso pasaulio. Šis keistas tvarinys pradėjo akivaizdžiai formuotis maždaug devinto dešimtmečio pabaigoje ir iki pat šių dienų plečiasi siaubą keliančiais tempais. Viena po kitos mokslininkų ekspedicijos iš viso pasaulio vyksta tyrinėti šios anomalijos, kuri įsaitaisiūsi giliai Rusijos Sibiro tundrose netoli Verchojansko miesto. Mokslinkus labiausiai domina ne tik šio kraterio kilmė, bei keista buožgalvio forma, tačiau ir tai kas slypi jo viduje. O viduje slypi neįkainojama, unikali informacija apie pirmykštį pasaulį- žemės praeitį. Kraterio viduje mokslininkai aptinka tūkstančių metų senumo medžių, gyvūnų ir kitų geologinių liekanų kas ledžia geriau suprasti gamtos vįstymosi raidą. Dėl šios priežasties Batagaikos krateris buvo pavadintas vartais į praeitį. Dėl iš kraterio zonos nuolat girdymų keistų dundėjimų, vietiniai gyventojai šią vietą dar vadina vartais į pragarą, tačiau mokslinkai aiškina jog tyrinėdami kraterio dugną, jokių tunelių ar urvų į žemės gelmes jie nerado.

Kokia tiksli Batagaikos kraterio atsiradimo priežastis kol kas nėra ištirta. Žinoma tik tiek kad pirmosios įdubos žemėje atsirado aštunto dešimtmečio pabaigoje, o akivaizdi žaizda žemėje buvo pastebėta 1999m, bet manoma, kad viskas prasidėjo dar 1960-aisiais, kai šalia Batagaikos kaimo buvo pradėtas kirsti miškas. Po kiek laiko nuplikusi žemė tiesiog plyšo ir žemėje atsivėrė krateris. Nuo to laiko plyšys nuolat auga. Ypač sparčiai krateris pradėjo didėti po 2008, kai teritoriją užliejo potvynis.

Taigi, kas vyksta, kad lygioje vietoje atsiradęs plyšys dabar jau yra 1,6 km ilgio, 800 m pločio, giliausiose vietose siekia per 90 metrų gylį ir kasmet padidėja apie 20 metrų?

Playdovais „Landsat 7“ ir „Landsat 8“  padaryti vaizdai rodo kaip pečiasi Batagaikos krateris

Playdovais „Landsat 7“ ir „Landsat 8“ padaryti vaizdai rodo kaip plečiasi Batagaikos krateris

iš Jakutijos, kur tyrinėjo Batagaikos lūžį, grįžęs Sasekso universiteto profesorius Julianas Murtonas sako, kad tai – įspėjimas. Arba, jei norite, žinutė apie ateitį ir kas laukia jei nebus pažboti veiksniai skatinantys tirpti amžinąjį įšalą mūsų planetoje. Dabartinė mokslininkų hipotezė yra, jog šis krateris – tai tiesiog labai didelė įgriuva, kuri susiformavo dėl klimato atšilimo. Ištirpus amžinajam įšalui, atsirado tuščia ertmė, o iškirtus gruntą laikiusį mišką, žemė įlūžo. Čia matome tai, kas vyko labai seniai ir jau pradeda kartotis dabar. Šį kraterį galime laikyti savotišku indikatoriumi to, kokia bloga šiuo metu padėtis planetoje. Toliau šylat klimatui vis greičiau tirpsta amžinojo įšalo zonos, dėl to Batagaikos lūžis vis didėja.

Panašūs straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>