Gyvūnai

Keistas Ryklių įprotis išvemti savo skrandį ir vėl jį praryti

Jūrų biologus jau ilgą laiką glumina keistas Ryklių elgesys vadinamas skrandžio eversija arba tiesiog skrandžio praplovimu. Mokslininkus ypatingai stebina ne pats […]

Jūrų biologus jau ilgą laiką glumina keistas Ryklių elgesys vadinamas skrandžio eversija arba tiesiog skrandžio praplovimu. Mokslininkus ypatingai stebina ne pats skrandžio praplovimo faktas, bet kaip  keistai jis yra atliekamas ir būtent kodėl? Rykliai šį procesą atlieka protu nesuvokiamai, bet labai paprastai – tiesiog išvemia savo skrandį lauk ir šiek tiek praskalavę sutraukia jį atgal. Mokslininkams aiškinantis šio keisto Ryklių poelgio priežastis pavyko išsiaiškinti jog skrandžio eversiją jie atlieka dažniausiai esant streso būsenoje (pavyzdžiui, užstrigę žvejybiniuose tinkluose arba išsigandę stambesnio plėšrūno), jie stengiasi atsikratyti bereikalingo maisto, tačiau kartais „išspjauna“ ne tik maistą, bet ir savo skrandį. Gali būti, tuščiu pilvu jiems lengviau išsigauti iš pinklių, mano Majamio universiteto biologas Neilas Hammerschlagas.

Keistas Ryklių įprotis išvemti savo skrandį ir vėl jį praryti

Jūrų biologas Austinas Gallagheris vieno savo tyrimo Florida Keys archipelage metu, iš vandens ištraukė 2,5 m ilgio tigrinį ryklį. Tada gyvūnas tiesiog prieš biologo akis išspjovė daugybę paukščių plunksnų. Biologas žinojo apie ryklių „vėmimą, tačiau niekada nebuvo to matęs: tokį reiškinį natūralioje aplinkoje stebėti pavyksta nedažnai.

„Rykliai tiesiog „praplauna“ vidaus organą, — pasakoja tyrėjas Gregory’is Skomal’as. — „2005 metų tyrime aprašomas panašus Karibų jūros rifų plėšriųjų žuvų elgesys. Biologai įrodo, kad tokiu būdu rykliai pašalina nesuvirškinamas maisto dalis, parazitus ir gleives“.

Ryklys skrandį „praskalauja“ vos per porą sekundžių — paskui organą ramiausiai „įtraukia“ atgal. Tyrėjams netgi pavyko užfiksuoti tai video:

Tačiau ne visiems rykliams taip „sekasi“. Austinas Gallagheris pažymi, kad jo tyrimų metu kai kuriems rykliams praplauto skrandžio įtraukti atgal nepavykdavo (galbūt irgi dėl streso). Biologas keliems rykliams padėjo grąžinti skrandžius įpraston jų vieton ilgais įrankiais, pavyzdžiui, replėmis — plikomis rankomis padėti rykliams mokslininkas nesiryžo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>