Kita

Šviesoforo spalvų kilmė

Ar kada sustoję prie raudono šviesoforo signalo susimąstėte, kodėl būtent raudona spalva jus verčia sustoti, o žalia – leidžia važiuoti? Kodėl […]

Ar kada sustoję prie raudono šviesoforo signalo susimąstėte, kodėl būtent raudona spalva jus verčia sustoti, o žalia – leidžia važiuoti? Kodėl visame pasaulyje – taip vieningai visi vairuotojai ir pėstieji visur žino, kad galima pirmyn judėti tik kai užsidega žalias signalas, o privalu stoti degant raudonam? Nors tikrasis atsakymas nėra žinomas iki pat šių dienų,  vis dėlto, egzistuoja kelios pagrindinės versijos, kodėl apsistojome ties dabartinėmis  šviesoforų spalvomis.

  • Eismo reguliavimo poreikis atsirado prieš kelis šimtus metų, dar kai apie motorizuotą kelių transportą nebuvo nei minčių. Eismo reguliavimo poreikis iš pradžių labiausiai pasireiškė jūrose, kur anais laikais laivų srautai buvo ypatingai dideli ir nuolat įvykdavo laivų avarijos. Maždaug prieš porą šimtų metų laivų  kapitonai turėjo pasikliauti savo žiniomis ir šiokiomis tokiomis taisyklėmis. Pavyzdžiui, laivo kairėje pusėje degdavo raudona šviesa, o dešinėje – žalia. Taisyklė labai paprasta – dviem ta pačia kryptimi plaukiantiems laivams susitikus jūroje, tas, kuris yra iš dešinės (mato kito laivo žalią šviesą), turi pirmumo teisę. Susitikę plaukdami priešingomis kryptimis laivai taip pat žino, kad turi apsilenkti taip, kad matytų žalią signalą. Tai ypač praversdavo plaukiojant netoli uostų.
  • Nuo maždaug 1841 metų Didžiojoje Britanijoje taip pat stengtasi įvesti standartinį traukinių eismo valdymą. Buvo nuspręsta, kad raudonas signalas reikš, kad reikia sustoti, žalias – kad reikia būti atsargiems, o baltas – kad galima važiuoti pirmyn. Visgi, pasitaikė atvejų, kuomet iškritęs ar išdaužtas stikliukas raudoną signalą paversdavo baltu, todėl žalia spalva tarsi buvo paaukštinta – ji reiškė, kad galima važiuoti toliau.
  • Kai miestuose paplito motorinės transporto priemonės ir atsirado būtinybė valdyti jų srautus, pasipylė patys įvairiausi išradimai. Vis dėlto, raudoni-geltoni-žali šviesoforai atrodė kaip patikimiausias būdas jau vien dėl to, kad žmogaus akys šias spalvas skiria pakankamai gerai. Prie to dar pridėkite ir tai, kad raudona visais laikais simbolizavo pavojų, o žalia – saugumą ir jaukumą – ir tai, kad šios spalvos jau buvo naudojamos geležinkeliuose – ir tikrai bus nesunku suprasti, kodėl būtent jos ir prigijo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>