Iki šiol buvo kalbama, kad tokia širdis yra lengvojo automobilio dydžio. O jos aorta tokia milžiniška, jog joje atsidūrusiam žmogui tektų plaukti, kad nepaskęstų. Pagaliau mokslininkams pasitaikė galimybė nuodugniai ištirti milžinišką organą.
Tokias širdis turi, žinoma, mėlynieji banginiai – didžiausi planetos gyvūnai, užaugantys iki 30,5 metro ilgio. Tačiau šie milžinai yra retai sutinkami – mokslininkams iki šiol taip dar ir neteko nuodugniai ištyrinėti mėlynojo banginio širdies anatomijos.
Praėjusių metų gegužę tyrėjams pasitaikė proga milžinišką širdį apžiūrėti iš arčiau – mat į Niufaundlendo krantą (Kanada) buvo išmestas didžiulis negyvas mėlynasis banginis, pramintas „Ledinuku“ („Lollipop“). Karališkasis Ontarijo muziejus gavo užduotį sutvarkyti 23,3 m ilgio palaikus.
Apžiūrėjus milžiniško žinduolio palaikus, prieita išvados, kad, ko gero, gigantą jūroje sutraiškė neįprastai storos ledo lytys arba jis užduso įkalintas po ledu, pristigęs deguonies.
Milžino širdis svėrė 180 kg – kaip didžiulio traktoriaus padanga. Jai pakelti prireikė 4 žmonių. Paaiškėjo, kad mėlynojo banginio širdis buvo 1,5 metro ilgio ir vienu susitraukimu perpumpuodavo 58 galonus (263 litrus) banginio kraujo.
„Mums teko atverti banginio krūtinės ląstą ir išlaisvinti širdį nuo supančių audinių, t.y. susidoroti su tuo, kas buvo likę iš plaučių ir kraujo, kurio man buvo iki juosmens, – BBC pasakojo minėto muziejaus žinduolių specialistė Jacqueline Miller. – Darbo būta labai nemalonaus. Niekas pasaulyje nedvokia taip šlykščiai kaip irstantys nugaišusio banginio audiniai. Kvapas toks intensyvus, jog įsijungia net skonio pojūčiai.“
J. Miller neslėpė tikėjusis rasti automobilio dydžio širdį, tačiau paaiškėjo, jog iš tikrųjų banginio širdis šiek tiek mažesnė – veikiau golfo laukų automobiliuko dydžio. Pagrindinė širdies arterija aorta per maža, kad joje tilptų žmogus, tačiau joje tikrai tilptų žmogaus galva.
Mėlynojo banginio širdis metams buvo užšaldyta, o šių metų birželį panardinta į formaldehido vonią ir plastifikuota. Tikimasi, kad ateityje ji bus eksponuojama Karališkajame Ontarijo muziejuje.