Mokslas

Kodėl nauji metai visada prasideda sausio pirmą dieną?

Kiekvienos šventės data turi kokią nors labai aiškią priežastį. Tai gali būti astronominiai reiškiniai, įvykiai paremti istorija arba tiesiog iš kartų […]

Kiekvienos šventės data turi kokią nors labai aiškią priežastį. Tai gali būti astronominiai reiškiniai, įvykiai paremti istorija arba tiesiog iš kartų į kartas atkeliavusi tradicija. O kaip yra su naujaisiais metais?  Kodėl mes naujus metus skaičiuojame nuo sausio pirmosios, o ne, pavyzdžiui nuo liepos 1 ar spalio 20 dienos?

Mūsų naudojamas laiko matavimas turi aiškų ir mokslu paremtą astronominį pagrindą. Metai turi tiek dienų, kiek turi, nes žemė apsisuka aplink saulę per tiek laiko per kiek apsisuka ir šito mes įtakoti negalime. Kalendorius leidžia mums labai tiksliai planuoti šventes, tačiau naujųjų metų pradžia yra tik pačių žmonių sprendimas – Naujuosius laisvai galėtume švęsti ir liepą, ir spalį, ir dar bet kurią kitą datą. Taigi kodėl būtent yra pasirinkta sausio 1-oji?

Dabar mūsų naudojamas Grigaliaus kalendorius naujus metus pradeda sausio pirma diena. Šį kalendorių pats Popiežius įtvirtino dar 1582 metais, tačiau skirtingos šalys jį priėmė skirtingu laiku. Štai Anglija Grigaliaus kalendorių įsivedė 1752 metais, o Rusija – 1918-aisiais. Šio kalendoriaus tikslas buvo padėti susisteminti Velykų šventimo laiką, o dabar mes visi prie jo jau esame pripratę. Visgi, šampano taures sausio 1-ąją keliame ne dėl popiežiaus Grigaliaus sprendimo.

Nauji metai pradėti švęsti sausio 1-ąją kur kas seniau nei prasidėjo pati Krikščionybė. Pats Cezaris užsibrėžė išspręsti sudėtingą romėnų kalendorių ir 46 metais prieš mūsų erą sausio 1-ąją dieną padarė naujų metų pradžia. Dalis šio sprendimo buvo paremta tuo, kad romėnų kalboje sausio pavadinimas buvo kildinamas iš dievo Jano (ar kada susimąstėte, kodėl sausis anglų kalboje yra „January“?). Janas, be kitų savo pareigų, yra ir pradžios dievas.

Visgi, įsigalėjus Krikščionybei įvairios senosios tradicijos, tarp jų ir įvestos Cezario, buvo apšauktos pagoniškomis. Taigi, Naujųjų metų diena buvo minima ir per Kalėdas, ir kovo 25-ąją, tačiau daugybė žmonių liko prie sausio pirmosios. Grigaliaus reforma sugrąžino Naujųjų metų dieną į senąją datą ir ten mes ją turime iki šiol.

Taigi, šios šventės data yra visiškai niekuo neypatinga. Niekas nesikeičia, nauji metai yra tokie nauji, kokiais mes juos norime matyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>