Kita, Mokslas, Nepaaiškinami faktai

5 įdomūs faktai apie sapnus

Kai žmogaus galva paliečia minkštą pagalvę, atrodo, kad jo sąmonė tiesiog išsijungia. Vis dėlto smegenų ląstelės tuo metu tikrai nemiega, […]

Kai žmogaus galva paliečia minkštą pagalvę, atrodo, kad jo sąmonė tiesiog išsijungia. Vis dėlto smegenų ląstelės tuo metu tikrai nemiega, kaip tik atvirkščiai – būtent jos ir kaltos už retkarčiais nepaprastai tikroviškus ir teigiamus, o kartais ir už baisius sapnus.

Kodėl kai kurie žmonės naktį išsimiega puikiai sapnuodami nuostabius sapnus, o kitiems retkarčiais tenka pabusti nuo riksmo dėl baisaus ką tik susapnuoto košmaro? Kaip ir pats miegas, sapnai kol kas yra gan mįslingas reiškinys, tačiau mokslininkams vis dėlto pavyko atskleisti keletą faktų apie žmogaus sapnus, kurie yra pateikiami mnn.com tinklalapyje.

1. Šiurkštūs ir baisūs sapnai gali signalizuoti ligą

Tarsi košmarų būtų negana, tam tikras retas miego sutrikimas gali sukelti realią žmogaus reakciją į baisų sapną. Kitaip tariant, košmarą sapnuojantis žmogus gali pradėti rėkti, spardytis ar nerimastingai blaškytis. Tokie aiškūs ir baisūs sapnai, anot 2010 metais atlikto tyrimo autorių, gali pranešti apie gresiančius smegenų sutrikimus, pavyzdžiui, apie Parkinsono ligą ar demenciją. Žurnale „Neurology“ publikuoto tyrimo išvadose nurodoma, kad pirminės minėtų sutrikimų stadijos gali pasirodyti likus netgi dešimtmečiui iki tikrosios ligos pradžios.

2. Vėlai miegot einantys žmonės dažniau sapnuoja košmarus

2011 metais buvo atliktas tyrimas, kuriame paaiškėjo, kad vėlai miegoti einantys žmonės kur kas dažniau sapnuoja košmarus, nei tie, kurie į lovą atsigula anksčiau. Žurnale „Sleep and Biological Rhythms“ publikuotame tyrime dalyvavę 264 studentai turėjo nuo 0 iki 4 įvertinti, kaip dažnai jie sapnuoja košmarus. Vėlai miegoti einančių studentų rezultatas buvo 2,1, o jų oponentų – 1,23.

Mokslininkai tuomet tikino, kad šių rezultatų skirtumas yra išties didžiulis, tačiau dar iki šiol neaišku, kaip susiję miego įpročiai ir košmarai. Tyrimo autorių manymu, košmarus gali sukelti streso hormonas kortisolis, kurio žmogaus organizme padaugėja anksti rytais. Jeigu tuo metu žmogus dar miega, gali būti, kad dėl jo jis ir susapnuos košmarą.

3. Vyrai sapnuoja intymius sapnus, moterys – košmarus

Prieš pat pabudimą vyrai kur kas dažniau sapnuoja intymius sapnus, nei moterys, dailiosios lyties atstovėms, pasirodo, daug dažniau tenka tenkintis košmarais. Šią išvadą pateikė 2009 metais atlikto mokslinio tyrimo autorė Didžiosios Britanijos universiteto psichologė Jennie Parker.

Anot J.Parker, moterų patiriami sapnai/košmarai gali būti sugrupuoti į tris kategorijas: baisūs sapnai (moteris sapnuoja, kad ją kažkas vaikosi ar kad sapne ją grasina nužudyti), sapnai, kuriuose netenkama mylimo žmogaus ar visiškai neaiškūs ir prasmės neturintys sapnai.

4. Žmogus gali kontroliuoti savo sapnus

Jeigu jus domina aiškūs ir suprantami sapnai, tuomet vertėtų pradėti žaisti kompiuterinius žaidimus. Paklausite, kaip tai susiję? Viskas labai paprasta – tiek sapnai, tiek kompiuteriniai žaidimai reprezentuoja alternatyviąją realybę.

„Dažnai su kompiuteriu žaidžiantys žmonės gali praktikuotis valdyti savo sapnus“, – tikina Granto MacEewano universitete (Kanada) dirbanti psichologė Jayne Gackenbach. Jos atliktame tyrime paaiškėjo, kad dažnai kompiuterinius žaidimus žaidžiantys žmonės kur kas dažniau sapnuoja šviesius ir aiškius sapnus, nei tie, kurie žaidimais nesidomi. Negana to, paaiškėjo, kad žaidimus mėgstantys tyrimo dalyviai savo sapnus galėjo kontroliuoti kaip tik norėjo ir juos puikiai atsiminė atsikėlę.

5. Kodėl žmonės sapnuoja?

Mokslininkai jau metų metus bando išsiaiškinti, kodėl žmonės sapnuoja. Garsusis psichoanalizės šalininkas Sigmundas Freudas manė, kad sapnai atitinka žmogaus norus, tuo tarpu kiti psichologai tikino, jog sapnai tėra greitojo miego fazės šalutinis poveikis. Vieną įdomiausių idėjų pateikė Harvardo universitete dirbanti psichologė Deirdre Barrett Bostone vykusioje Psichologinių mokslų asociacijos konferencijoje 2010 metais.

Jos atlikti tyrimai parodė, kad žmogui miegant, jo pasąmonė aktyviai dirba ir sprendžia tam tikrus per dieną susikaupusius galvosūkius. Anot psichologės, vizualiniai ir dažnai nelogiški sapnų aspektai padeda žmogui į problemą pažvelgti kitu kampu ir lengviau ją išspręsti.

www.15min.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>