Kas yra karma? (Anonimas)
Kalbėti apie karmą, pamokas dabar lyg ir madinga. Tačiau kaip mums, krikščionims, teisingai perprasti ir suvokti karmos sampratą, kuri kilusi iš indiškųjų religijų ir pasaulėžiūrų tradicijų. Teorinė Karmos samprata:
„Karma (sanskritu iš šaknies kri, „kurti“, „veikti“, „darbuotis“) – mitologijoje ir etinėse indų religijose reiškia veiksmus, įskaitant ir religinius, kurie sukelia po jų einantį atlygį. Dažniausias aiškinimas – visuma visų gerų ir blogų darbų, atliktų asmens ankstesniuose gyvenimuose, kuri apsprendžia likimą būsimuosiuose gyvenimuose.
Budizme karma yra grynai psichologinis, o ne metafizinis terminas. Budizme ji reiškia „veiklą“, o ne neatšaukiamą lemtį ar likimą. Budizme karma yra tik tai, ką dažnai pavadiname įpročio jėga.“
Protu suprasti karmos reikšmę nėra sudėtinga: priežastis – pasekmė, veiksmas – atoveiksmis.
Žemiau pateikiame visą sąrašą pavyzdžių kuriuos galime sieti su karma:
1. Kinijos bandymas sunaikinti žvirblių populiaciją
Kinijoje buvo bandoma sunaikinti žvirblių populiaciją, siekiant palengvinti ryžių auginimą. 1958 m. Didžiojo šuolio (angl. Great Leaf Forward) pradžioje Kinija inicijavo Didžiąją žvirblių operaciją. Pagrindinis tikslas buvo išnaikinti žiurkes, muses, moskitus ir žvirblius, remiantis tuo, jog jie yra nehigieniški ir ėda (ypač žvirbliai) grūdų sėklas. Bet žvirblių naikinimas lėmė ekologinį disbalansą, kas, tik padidino pasėlius ėdančių vabzdžių kiekį.
Kinų bendruomenė mobilizavosi, kartu paukščių išnaikinimui. Jie buvo baidomi, neleidžiama nusileisti ant žemės, kol jie nuo išsekimo krisdavo iš dangaus. Nukritus, būdavo nužudomi, sunaikinami jų lizdai ir kiaušiniai. O gyventojai būdavo apdovanojami. Apdovanojimas priklausydavo nuo pašalintų kenkėjų kiekio.
Visas šis įvykis turėjo visiškai atvirkščią poveikį, nei iš pradžių buvo tikėtasi. Kai buvo suprasta, jog žvirbliai lesa vabzdžius, kurie naikina pasėlius, operacija buvo nutraukta. Bet buvo jau per vėlu, sparčiai didėjant gyventojų skaičiui, nebe užtekdavo pasėlių išmaitinti žmonėms. Tai privedė prie didžiulio bado, kuris pareikalavo net 20 milijonų aukų.
2. Benamio šuns kerštas už spyrį
Vyras norėjo pasistatyti automobilį jam priklausančioje aikštelėje prie savo namų. Grįždamas vakare, jis toje vietoje užtiko ramiai gulintį šunį. Daug negalvodamas jis išlipo iš automobilio ir „apdovanojo“ keturkojį stipriu smūgiu, po kurio šuo kaip mat paspruko. Tačiau tai anaiptol nėra istorijos pabaiga. Ankstų kitos dienos rytą šuo sugrįžo į tą pačią vietą, kurioje tapo smurto auka. Šį kartą jam į pagalbą atskubėjo dar du keturkojai. Gyvūnai ėmėsi keršto – pradėjo graužti automobilio kėbulą, priekinius ir galinius purvasargius bei priekinio stiklo valytuvus. Šunų siautėjimą pastebėjo vyro kaimynas ir vėliau nuotraukas parodė automobilio šeimininkui, kuris buvo ne tik šokiruotas, bet ir jautė didžiulę kaltę dėl savo neapgalvoto poelgio.
3. Prieštankiniai šunys
Sovietų armija treniruodavo šunis, kurie atliktų kamikadzės vaidmenį mūšio lauke. Bet išsigandę šunys atsisukdavo ir grįždavo atgal, taip pražudydami savus kareivius. Šie šunys vadinami K9, buvo treniruojami pernešti sprogmenis į tankus, šarvuotas mašinas ir į kitus įvairius taikinius. Visa tai vyko tarp 1930 ir 1996 metų, Rusijos ir Sovietų armijose. Šunys turėdavo nunešti bombas iki taikinių ir sugrįžti atgal, kol bombos bus detonuotos, bet po daugelio nesėkmių visa tai buvo pakeista į tiesiog detonavimą, o tai jau pareikalaudavo i šunų gyvybių. 2000 metais, šią taktiką bandė pritaikyti Irakas.
4. Gydytojas 2011 metais buvo išgelbėtas vyro, kuriam jis išgelbėjo gyvybę prieš 30 metų
Prieš 30 metų gydytojas padėjo išsaugoti naujagimio gyvybę. Kūdikis gimė neišnešiotas ir svėrė vos 1.5 Kg. Tuo metu buvo 50% galimybė, jog kūdikis išgyvens, bet gydytojas Dr. Shannon kovojo už kūdikio gyvybę. Po 30 metų, t.y. 2011 metais, auto įvykio metu gydytojo mašina užsiliepsnojo, bet jį išgelbėjo ugniagesys gelbėtojas. Prireikė 40 dienų kol Shannon atsigavo po patirtų sužalojimų, o po to jis sužinojo kas išgelbėjo jam gyvybę. Tai buvo žmogus kuriam jis išgelbėjo gyvybę prieš 30 metų.