851. Animacinio filmo „Šrekas“ pagrindinio herojaus vardas kilęs iš jidiš kalbos žodžio, reiškiančio baimę.
852. Sparčiausiai augantis medis pasaulyje – tropinė pusmėnulio formos albizija. Ji per metus užauga 10 metrų. Lėčiausiai augantis medis – meksikietiškas dionas, kuris per metus paauga tik 7–8 mm.
853. Pagrindinis Merės Šeli (Mary Shelley) romano „Frankenšteinas“ herojus – daktaras Frankenšteinas, kuris buvo ne monstras, o jo kūrėjas. Pats monstras vardo neturėjo.
854. Didysis Gizos sfinksas nosies neteko ne dėl erozijos. 1378 m. sufistų šeichas fanatikas Muhamedas Saim Al-Dahas (Muhammad Saim Al-Dahr) įsakė nudaužti sfinkso nosį, kad įvykdytų Mahometo priesaką, draudžiantį vaizduoti žmogaus veidą. Panašus vandalizmo aktas buvo atliktas 2001 m. Afganistano talibai Bamijano provincijoje sunkiąja artilerija sunaikino dvi unikalias II amžiaus Budos statulas, kurių aukštis siekė 55 ir 37 metrus.
855. Mekoje esanti mečetė Al Haram – didžiausia mečetė pasaulyje. Jos plotas yra daugiau nei 356 000 m². Chadžo metu mečetėje meldžiasi iki 4 mln. maldininkų. O didžiausia mečetė Europoje yra Čečėnijos sostinėje Grozne. Joje gali melstis daugiau nei 10 000 žmonių.
856. 1928 m. liepos 3 d. JAV už 75 dolerius buvo parduotas pirmasis pasaulyje firmos „Baird“ televizorius. Palyginti, „Ford T“ automobilis tada kainavo 290 dol. Pirmoji televizijos laida – pjesė „Karalienės pasiuntinys“ – pasirodė eteryje 1928 m. rugsėjo 11 d. Ją transliavo eksperimentinė televizijos stotis, kuri priklausė „General Electric” kompanijai.
857. 1983 m. garsi anglų rašytoja Barbara Kartland (Barbara Cartland) per vienus metus parašė 23 romanus. Šis pasiekimas buvo įrašytas į Gineso rekordų knygą. Iš viso per savo gyvenimą ši autorė parašė daugiau nei 600 knygų.
858. Žmogus, esantis ties pusiauju, keliauja aplink Žemės ašį 1600 km/val. greičiu.
859. Hollywood Forever Cemetery kapinėse, kuriose ilsisi daugybė puikių aktorių, vasaros metu rodomi filmai.
860. Deimantas yra ne tik kiečiausia medžiaga Žemėje, bet taip pat puikus šilumos laidininkas, kurio elektrinis laidumas 5 kartus didesnis nei sidabro.
861. Van Gogas (Van Gogh) nenusipjovė sau ausies. 1888 m. prieš savižudybę, per konfliktą dėl moters, būdamas neblaivus, van Gogas užpuolė savo draugą Polą Gogeną. Tačiau tasai buvo puikus fechtuotojas – jis išsitraukė špagą ir gindamasis nukirto van Gogui dešinę ausį.
862. 2050 m. pirmą kartą žmonijos istorijoje pensinio amžiaus žmonių skaičius viršys visų kitų žmonių amžiaus grupių skaičių. Planetoje iki minėtų metų bus daugiau nei 10 mlrd. žmonių.
863. Jungtinių Amerikos Valstijų žargono žodis baksas, kilęs iš žodžio „bak“ (buck), iš tiesų reiškia suaugusio elnio patiną. XIX a. vieno elnio kailis buvo lygus vienam doleriui. Iš čia ir atsirado pavadinimas.
864. Didysis Egipto faraonas Ramzis II, gyvenęs XIII a. pr. Kr., buvo 160 vaikų tėvas.
865. Vėžiagyviai dafnijos, kurie yra plačiai naudojami kaip maistas akvariumo žuvims, taip pat kontroliuoja vandens grynumą, išlaiko genų skaičiaus organizme rekordą – daugiau nei 30 000, o 30 % jų genų nėra rasta jokiuose kituose organizmuose. Palyginti – žmogaus organizme yra ne daugiau kaip 25 000 genų.
866. 1995 m. prancūzų kalbos mokytoja Džoana Rouling (Joan Rolling) iš Edinburgo sena spausdinimo mašinėle parašė savo pirmąją knygą „Haris Poteris ir išminties akmuo“, kurią išsiuntė 12-ai leidėjų. Visi 12 leidėjų atsisakė spausdinti knygą. Tik 1997 m. „Bloomsbury“ leidykla (Didžioji Britanija) už 4000 dolerių nusipirko teises į šią knygą. Džoana Rouling pirmoji istorijoje milijardierė, praturtėjusi tik iš kūrybinės veiklos.
867. Kiekvieną sekundę Saulė pagamina 100 000 kartų daugiau energijos, nei žmonija yra pagaminusi per visą istoriją.
868. 2008 m. Železnovodsko kurorte buvo pastatytas vienintelis pasaulyje paminklas klizmai. Šiame miestelyje išgaunamas gydomasis vanduo ,,Jessentuki“.
869. Tvirčiausias kūno kaulas – šlaunikaulis, jis stipresnis už betoną ir gali išlaikyti didesnį nei 1,5 t svorį.
870. Pats aukščiausias medis Žemėje – Kalifornijos sekvoja „Hyperion“, kurios aukštis yra per 115 m. O pats storiausias – Tanzanijos baobabas, kurio kamieno skersmuo didesnis nei 16 m.
871. Pirmasis žmogus, žuvęs ant traukinio bėgių, buvo Didžiosios Britanijos parlamento ir Komiteto narys Viljamas Haskisonas (William Huskisson). Jis mirė 1830 m. rugsėjo 15 d. prie geležinkelio kelyje Liverpulis – Mančesteris.
872. Ilgiausią sausumos sieną Prancūzija turi su Brazilija. Valstybės siena, esanti Pietų Amerikos žemyno šiaurės rytuose, skiria Brazilijos nacionalinę teritoriją ir Prancūziją (Prancūzų Gvianą). Sienos ilgis – 730 km. Prancūzijos ir Ispanijos siena yra 50 km trumpesnė.
873. Paukščiai kiviai deda didžiausius kiaušinius, lyginant su jų kūno masės santykiu. Kiaušinio svoris 500 g ir tai yra ketvirtadalis paukščio kūno masės. Pavyzdžiui, stručio kiaušinis gali siekti 2 kg svorį, tačiau neviršija 2 % stručio masės.
874. Vienas iš giliausių pasaulio ežerų susiformavo šiek tiek daugiau nei prieš 100 metų. Tadžikistane esantis Sarezo ežeras susidarė 1911 m. vasario 6 d. smarkiam 9 balų žemės drebėjimui sukėlus nuošliaužą, kuri užtvėrė Murgabo upės vagą ir suformavo 567 m aukščio užtvanką. Ežero plotas yra 80 km², o didžiausias gylis – 505 m.
875. Vadovaudamasis katalikų fanatiko Džirolamo Savonarolos (Girolamo Savonarola) pamokslais, 1495 m. didis menininkas Sandras Botičelis (Sandro Botticelli) sudegino keletą savo paveikslų.
876. Afrikoje begemotai yra nužudę daugiau žmonių nei liūtai ir krokodilai kartu sudėjus. Begemoto patinas gali išvystyti net 48 km/val. greitį ir yra toks agresyvus, kad persekioja savo auką net sausumoje.
877. Arkanzaso valstijos įstatymai draudžia Arkanzaso upei potvynio metu kilti virš tilto lygio Litl Roko mieste. Už šio įstatymo pažeidimą nėra numatyta jokia bausmė.
878. Grizlis gali pasiekti 55 km/val. greitį, todėl sugeba gaudyti elnius ir briedžius.
879. Kai kurie parazitai prailgina jų turėtojo gyvenimą, pavyzdžiui, perluotės lervos išskiria medžiagą, kuri lėtina Atlanto lašišų senėjimą.
880. Vandens kiekis, užkonservuotas pasaulio ledynuose, 7 kartus didesnis už visą gėlo vandens telkinių ir upių tūrį. Jei visi ledynai ištirptų, jūros lygis turėtų pakilti 60 metrų.
881. Refleksą „žąsies oda“ mes paveldėjome iš protėvių beždžionių, kurioms pasišiaušdavo plaukai, kai būdavo šalta. Netgi ant lygios odos, neturinčios plaukų, yra plaukų folikulų, kurių raumenys pakelia plaukus.
882. Didžiausias moliuskas – tridakna – gyvena šiltame Indijos vandenyne. Jo kiaukuto skersmuo gali siekti 2 m ir sverti 250 kg.
883. 80 % Žemės geriamojo vandens sutelkta Antarktidos ledynuose.
884. 997 m. baltų žemėse buvo nužudytas pirmasis krikščionių misionierius Adalbertas Prahiškis.
885. Šampano butelyje esantis slėgis didesnis nei 6 atmosferos. Tai maždaug 3 kartus daugiau už slėgį, esantį automobilio padangoje. Kamščio iššovimo greitis – 13 m/sek., todėl jei šis kamštis pataikytų į veidą, neišvengiamai kiltų rimtų sužeidimų.
886. 1792 m. Marselyje nepavojingo kamuolių žaidimo (petankės) metu žuvo 38 žmonės. Esmė ta, kad teritorijoje, kurioje vyko žaidimas, buvo įsikūręs vienuolynas, o jame – parako rūsys. Žaidėjai vietoj kamuolių naudojo patrankų sviedinius.
887. Senovės Romoje buvo tikima, kad prieblanda prasideda tada, kai nebegalima vilko atskirti nuo šuns.
888. Seras Henris Roisas (Henry Royce), „Rolls-Royce“ įkūrėjas ir vyriausiasis konstruktorius, mokykloje praleido tik vienus metus. Visas žinias įgijo savarankiškai.
889. 1867 m. kovo 30 d. Rusija pardavė Amerikai Aliaską už 7 200 000 dolerių arba, kitaip tariant, vieną hektarą už mažiau nei 5 centus. Šiandieninėmis kainomis tai sudaro apie 110 mln. JAV dolerių. Praėjus trisdešimčiai metų po Aliaskos pardavimo, Klondaiko upės baseine buvo atrasti aukso, o XX amžiuje – naftos ir dujų telkiniai, kurie įvertinti 150–180 mlrd. dolerių.
890. Italai sako ciao, kai susitinka ir kai išsiskiria. Lenkų cześć ir Vengrijos szia taip pat reiškia ir „labas“, ir „sudie“.
891. Išskyrus Mėnulį, dar 6 asteroidai lydi Žemę, judėdami jos orbitoje aplink Saulę. Vienas iš jų – 5 km skersmens asteroidas Cruithne, esantis už 15 mln. kilometrų nuo Žemės. Taigi, su tam tikromis išlygomis galime sakyti, kad Žemė turi ne vieną, o 6 mėnulius.
892. Islandų kalboje vietoj pavardės naudojamas vardas. Pavyzdžiui, Svenas Eriksonas yra Eriko sūnus, o jo sūnaus pavardė bus Svensonas.
893. Aleksandras Hamiltonas, pirmasis JAV iždo sekretorius, kurio portretas yra ant 20-ies dolerių banknoto, buvo mirtinai sužeistas dvikovoje – toje pačioje vietoje, kur prieš trejus metus buvo žuvęs jo sūnus Filipas.
894. Labiausiai paplitęs elementas Visatoje – vandenilis. Iš jo sudaryti 90 % visos Visatos atomų. Antroji vieta atitenka heliui.
895. Raganų medžioklės laikais, jei iš namų dingdavo šuo arba katė, šeimininką galėjo apkaltinti raganavimu.
896. Bet kokio tipo sumo imtynininkams draudžiama vairuoti automobilį, priešingu atveju gresia diskvalifikacija.
897. Stiklo šilumos laidumas yra toks mažas, kad stiklinę lazdelę įkaitinus per vidurį galai lieka šalti.
898. 1992 m. vasario mėn. Virdžinijoje vyko loterijos „6 iš 44“ lošimas, kuriame aukso puodas buvo 27 mln. dolerių. Loterijoje buvo šiek tiek daugiau nei 7 mln. galimų kombinacijų, o vienas bilietas kainavo 1 dolerį. Australijoje iniciatyvūs žmonės įkūrė fondą ir iš 2500 investuotojų surinko po 3000 dolerių, už kuriuos nupirko 7 milijonus bilietų ir ranka juos užpildė. Fondas laimėjo loteriją ir, atskaičius mokesčius, gavo trigubą pelną.
899. Senovės Kinijoje viena iš baisiausių bausmių buvo draudimas miegoti.
900. Pats didžiausias katinių šeimos atstovas yra ne liūtas, o amūrinis tigras. Jo ilgis iki uodegos galo siekia 4 m, o svoris – iki 300 kg. Kinijoje už amūrinio tigro nužudymą gresia mirties bausmė.
wow its good an believe boy
Neįtikėtina kiek visko įdomaus sužinojau!