501. Jei akvariumą su auksinėmis žuvelėmis laikytumėte tamsoje, žuvys pabaltų.
502. Milano konservatorija, vėliau pavadinta Džuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) vardu, 1833 m. atmetė Verdžio prašymą priimti į konservatoriją. Jaunajam Verdžiui buvo pasakyta, kad jis 4 metais vyresnis nei kiti konservatorijos studentai, nėra Lombardijos-Venecijos karalystės pilietis ir neturi muzikinio talento.
503. Tigrinių ryklių embrionai kovoja tarpusavyje jau motinos įsčiose. Gimsta tik tas, kuris suėda visus kitus.
504. 2036 m. 37 000 kilometrų atstumu pro Žemę praskries asteroidas Apofis, 2004 m. buvo nustatyta 1 % susidūrimo tikimybė. Jei Apofis vis dėlto atsitrenktų į mūsų planetą, būdamas 30 mln. tonų masės ir skriedamas 45 000 km per valandą greičiu, sukeltų ne mažesnį kaip 1700 megatonų sprogimą. Palyginti, Tunguskos meteorito sprogimo galia buvo ne didesnė kaip 15 megatonų.
505. Akies obuolio dydis nesikeičia nuo gimimo iki gyvenimo pabaigos, o ausys ir nosis auga nuolat. Visų žmonių akies obuolio dydis yra vienodas, skiriasi tik milimetro dalimi.
506. Erkės Ixodes Ixodes holocyclus patelė – erkinio encefalito pernešėja – prisisiurbusi kraujo padidėja daugiau nei 4 kartus, o jos masė – 120 kartų.
507. Šokoladas ne tik nekenkia dantims, bet ir lėtina ėduonies vystymąsi. Tiesa, mes kalbame ne apie pienišką, o apie juodąjį šokoladą.
508. 1791 m. gegužės 3 d. Abiejų Tautų – lietuvių ir lenkų – Respublikoje paskelbta Gegužės 3-iosios Konstitucija, antroji pasaulyje rašytinė konstitucija (po JAV Konstitucijos). Ja panaikinta veto teisė, o karaliaus sostas paskelbtas paveldimu.
509. Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II užsiregistravo socialiniame tinklalapyje „Facebook“.
510. Iki 1925 m. Mongolijos nacionalinė valiuta buvo doleris, paskui įvestas tugrikas.
511. Visas pasaulis ligi šiol juokiasi iš vadinamųjų bušizmų (prezidento Bušo juokingų frazių) – „Elžbieta 11-oji“, „Tai jūsų pinigai ir jūs už juos sumokėjote“ ir „Tie, kurie patenka į mūsų šalį nelegaliai, pažeidžia įstatymus“, „Manau, kad praeitis pasibaigė.“
512. Dažniausias pasaulyje vardas – Mahomedas.
513. Aspergerio sindromas yra pavadintas vaikų psichologo iš Vienos, tyrinėjusio nacių jaunuolių elgesį, vardu. Esant šiai psichinei ligai, žmogus nesugeba pajausti ir suvokti, kad kiti žmonės taip pat turi jausmus.
514. Lietuva yra viena iš pasaulio lyderių pagal savižudybių skaičių – 42 savižudybės iš 100 000 žmonių. Tai 14 kartų daugiau už Graikiją.
515. Skirtingai nei kava, beveik visos arbatos rūšys yra daugelio rūšių mišinys. Pavyzdžiui, „indiška“ arbata sudaryta iš 16 rūšių arbatžolių, atvežtų iš Indijos, Kinijos ir Kenijos. O arbata „Lipton“ – iš 30 rūšių. Skirtingų rūšių sumaišymas vadinasi kupažu. Kupažas yra vienintelė galimybė išsaugoti pažįstamą tam tikros rūšies arbatos skonį metų metus. Jei nebūtų naudojamas kupažas, arbatos kokybė ir skonio nuoseklumas nebūtų išsaugotas. Net surinkta iš tos pačios plantacijos arbata niekuomet nebus vienodo skonio – skonis ir aromatas priklauso nuo įvairių gamtos veiksnių.
516. Ugandoje gaminamas alus iš bananų, kurio stiprumas iki 28 %, o Japonijoje gaminamas alus su pienu – bilk, tai sukryžminti angliški alaus (beer) ir pieno (milk) pavadinimai.
517. Sakalas keleivis – greičiausias mūsų planetos gyvūnas. Pikiruodamas prie savo aukos, jis pasiekia 320 km/val. greitį.
518. Romos imperijoje daugiau nei 80 000 km kelių buvo grįsti akmenimis. Daugelis šių kelių išliko iki dabar ir vis dar naudojami, jų nereikia remontuoti.
519. Pro adatos pločio vandens srovę per mėnesį išbėgtų keletas kubinių metrų vandens.
520. Dvi lygiagrečios veidrodinės plokštelės, esančios vakuume labai mažu atstumu, traukia viena kitą, nors nėra jokio magnetinio lauko. Ši situacija susidaro dėl vakuumo energijos svyravimo visiškai „iš niekur“ – fizikoje tai vadinama Kazimiero efektu.
521. Baltųjų lokių oda yra juoda, o kailis – ne baltas, bet skaidrus.
522. 2000 m. Tarptautinė hidrografijos organizacija nusprendė planetos vandenis padalinti į penkis vandenynus, Pietų vandenyną, kuris supa Antarktidą, priskiriant prie Atlanto, Indijos ir Ramiojo vandenyno. Tačiau vėliau šio priskyrimo buvo atsisakyta.
523. Grandininis pjūklas „Družba“ („Draugystė“) buvo pavadintas 300-ųjų Rusijos ir Ukrainos susivienijimo metinių garbei.
524. Italijoje, Parmos mieste, yra ne tik sūrio degustatoriaus, bet ir sūrio klausytojo profesija. Specialia lazdele pabeldęs į sūrio galvą, klausytojas nusprendžia, ar sūris subrendęs.
525. Malaizijos ir Tailando plantacijose kokosų riešutų rinkėjos yra beždžionės.
526. Žmogaus žandikaulio sukandimo jėga yra 80–90 kg. Afrikietiškojo liūto – 600 kg, o krokodilo – daugiau nei tona.
527. Ungurio kraujyje yra nuodingos medžiagos – ichtiotoksinų. Jie yra pavojingi tik tada, kai tiesiogiai patenka į kraujo sistemą, o skrandyje arba ruošiant patiekalą nuodai suyra. Dėl to niekada sušis negaminamas iš neapdoroto ungurio.
528. Ferdinandas Magelanas niekada neapiplaukė aplink pasaulį. Jis įveikė lygiai pusę kelio ir buvo nužudytas mūšyje Filipinuose. Kelionę užbaigė jo padėjėjas Chuanas Sebastianas Elkanas (Juan Sebastián Elcano).
529. Džainizmas yra senovės religija, atsiradusi Indijoje, pagal ją kiekviena gyvybės forma turi sielą, kuri yra šventa. Iš čia kilo draudimas kenkti kitam. Tie, kurie priėmė Džaino vienuolyno įžadus, praktikuoja asketizmą, prisidengia burną tvarsčiu, kad netyčia neprarytų ko nors gyvo, košia vandenį, šluoja priešais save kelią, kad nieko nesutraiškytų. Bendras džainizmo pasekėjų skaičius pasaulyje – apie 8 mln. žmonių.
530. Česnakai yra ne tik antivirusinės ir antibakterinės priemonės, bet dar ir atbaido uodus.
531. Išdidusis povas atrodo kaip mažas žvirbliukas, palyginti su Jokohamos feniksu gaidžiu, kurio uodegos plunksnų ilgis siekia 6 m. Per metus žmonės suvalgo maždaug 52 mlrd. vištų ir apie 3 mlrd. ančių. Mėlynoji ara – tai didžiausia ir rečiausia papūga pasaulyje. Užaugintų nelaisvėje šių papūgų pora kainuoja daugiau nei 50 000 dolerių. Gaudyti laukines mėlynąsias aras griežtai draudžiama.
532. Viena iš įdomiausių gamtos paslapčių – bebrų statybų menas. Statydami ir remontuodami užtvankas, bebrai nesuprantamu būdu labai glaudžiai koordinuoja savo veiksmus. Didžiausia žinoma užtvanka buvo pastatyta didesnio nei kilometras ilgio, dalyvaujant šimtams gyvūnų. Bebrai dirba pamainomis, mažomis grupelėmis, todėl, be abejonės, laikosi bendro plano.
533. XIX a. pab. didysis vokiečių matematikas, žydų kilmės Georgas Kantoras įrodė įvairiausių begalybės rūšių egzistavimą. Pavyzdžiui, paprastų skaitmenų begalybė mažesnė nei dešimčių begalybė. Šiandien begalybės reikšmės matavimo metodą matematikai vadina diagonalizacija. Jeigu perskaičius šį absoliučiai patikrintą faktą jums susisuko smegenys, nieko keisto – tai visiškai normali reakcija.
534. Rykliai ėda VISKĄ. Šių plėšrūnų skrandžiuose randama valčių, automobilių padangų ir net riterių šarvų nuolaužų.
535. Senovės Romos moterys neturėjo asmeninių vardų. Jos gaudavo tik giminės vardą, pavyzdžiui, Julija, jei ji buvo iš Julijų giminės. Jeigu šeimoje būdavo daugiau dukterų, prie jų giminės vardo pridėdavo eiliškumo vardus: Sekunda (antroji), Tercija (trečioji) ir t. t.
536. Pats mažiausias neskraidantis paukštis pasaulyje – atlantizija, vištelinių šeimos paukštis, randamas tik vienoje Žemės vietoje – Nepasiekiamojoje saloje pietinėje Atlanto vandenyno dalyje, kurios plotas vos daugiau 10 km².
537. Pasak autoritetingo medicinos leidinio „The Lancet“, pavojingiausias pasaulyje narkotikas – ne heroinas ar kokainas, o alkoholis.
538. Žemaičiai aukodavo gaidžius vyšnių sode dievui Kirniui. Rudenį, nuėmus derlių, per sambarių šventę, juodo gaidžio auka būdavo pagerbiama Žemyna, o vėlyvą rudenį iškūlus javus – kluono ir jaujos dievas Gabijaujis.
539. Viena iš pačių brangiausių kavos rūšių pasaulyje Kopi Luwak (kainuojanti iki 400 dolerių už kilogramą) gaminama padedant viverinių šeimos gyvūnėliui – azijiniam palminiam musangui. Jis išsirenka ir suėda labiausiai prinokusius kavos vaisius, kurių minkštimas skrandyje suvirškinamas, o likusios pupelės po lengvos fermentacijos pašalinamos su išmatomis. Žmonės jas renka, plauna ir džiovina saulėje. Tokioms pupelėms gyvūno skrandžio sultyse esantis cibetinas suteikia ypatingą muskusinį prieskonį.
540. Indijos vandenyne esančias Balio ir Lomboko salas skiria vos 24 km. Tačiau, nepaisant šių salų artumo, jose gyvena visiškai skirtingi gyvūnai. Pasak garsaus biologo Stiuarto Voleso (Stuart Wallace), šių salų fauna skiriasi labiau nei Anglija nuo Japonijos.
541. Lietuvoje gegužės 13-oji turi būti viena iš mylimiausių dienų, nes tai yra Mildos šventės diena. O Milda – lietuvių meilės deivė. Jos šventykla buvusi Vilniuje ant dabartinio Trijų Kryžių kalno, o Kaune stovėjusios dvi Mildos šventyklos: Aleksote ir alke, Neries ir Nemuno santakoje.
542. ,,Amerikietiškus kalnelius“ Amerikoje vadina ,,rusiškais kalneliais“.
543. 2011 m. vasario mėn. Egipte gimė mergaitė, kuriai suteiktas vardas Facebook.
544. Pati triukšmingiausia vandenyno būtybė – krevetė. Dideli krevečių pulkai gali „apakinti“ sonarus povandeniniu triukšmu.
545. Prancūzijoje maistui kasmet suvartojama apie 200 mln. varlių. O Peru kiekvienais metais suvalgoma apie 65 mln. jūrų kiaulyčių.
546. Jei karališkoji kobra įkirstų drambliui, jis nugaištų per mažiau nei tris valandas.
547. Vyno gėrimas, žinomas kaip „Mariani“ vynas, buvo itin populiarus XIX a. Europoje. Šį vyną mėgstamiausiu laikė tokie žinomi žmonės kaip Aleksandras Diuma, A. Konanas Doilis, Robertas Stivensonas, Žiulis Vernas ir netgi karalienė Viktorija. Vyno sudėtyje buvo kokaino, todėl 1915 m. jį uždraudė vartoti.
548. Pasak legendos, Julijus Cezaris gimė atlikus cezario pjūvį, po kurio operacijai ir buvo suteiktas šis pavadinimas. Tačiau senovės Romoje cezario pjūvis būdavo atliekamas tik norint išsaugoti vaisių, o motina šiuo atveju visada mirdavo. Vis dėlto Julijaus Cezario motina Aurelija Kota nugyveno garbingą amžių.
549. Dažniausiai dainuojama daina anglų kalba yra ,,Happy Birthday to you“, kurios autorines teises saugo įstatymas. Šios dainos autorinės teisės priklauso kompanijai ,,The Time-Warner“. Europoje šios dainos autorinės teisės saugomos įstatymu iki 2016 metų, o JAV – iki 2030 metų.
550. Pats „negyviausias“ vandens telkinys yra ne Negyvoji jūra, kurioje yra kai kurių grybelių ir bakterijų, bet Mirties ežeras Sicilijoje, kurio apačioje kaupiasi koncentruota sieros rūgštis.
wow its good an believe boy
Neįtikėtina kiek visko įdomaus sužinojau!